Vodní hrad Švihov

Jsme zvyklí na to, že hrady se nacházejí obvykle na hoře. Díky tomu jsou ostatně obtížně dostupné. Ovšem bezpečnost nemusí zajišťovat jen hory, ale také řeka. Vodní hrad představuje také velmi zajímavou alternativou v rovinaté krajině. Nutno říci, že vodní hrady rozhodně představují v České republice spíše unikát. Mezi jeden z nejvýznamnějších vodních hradů na území naší republiky je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Významný je mimo jiné proto, že jej projektoval slavný architekt Benedikt Rejt, jehož jméno si můžeme spojit například s chrámem svaté Barbory v Kutné hoře.
Vodní hrad Švihov je nerozlučně spjatý s rodem pánů z Rýzmberka a především s významným šlechticem své doby Půtou Švihovským, který původní hrad nechal přestavět v pozdně gotickém slohu.
kamenné schodiště
Po rodu švihovských hrad získávají Kavkové z Říčan a po nich rod Černínů. Rodu Černínů hrad zůstává až do roku 1945, kdy byl hrad zestátněn.
V současné době se zde můžete těšit na tyto prohlídky – hrad život na šlechtickém sídle, kuchyně jako zázemí šlechtického sídla, věž od zříceniny k památce. Je zde myšleno také na hendikepované, je možná prohlídka Švihov bez bariér.
Švihov si mnozí z Vás mohou spojit s celou řadou pohádek. Je velmi oblíbený filmaři. Natáčeli se zde nejen filmy, ale také reklamy nebo hudební klipy. Z filmových počinů vzpomeňme například na Jagelonce, Tři mušketýry, Borgia, Pomsta hříšnice. Většina z nás si ovšem hrad spojuje především s nejoblíbenější českou pohádkou Tři oříšky pro Popelku. V současné době se v prostorách hradu nachází také výstava, která je věnována právě natáčení této kultovní pohádky.
švihov hrad
Hrad slouží také jako významné kulturní centrum. Samozřejmě je velmi oblíbený v pořádání svateb. Kromě toho se zde ovšem konají také plesy, koncerty nebo výstavy. Hrad je chráněn jako národní kulturní památka. Správu hradu zajišťuje Národní památkový ústav.