Práce na soustruhu

Soustružení je jeden z nejzákladnějších druhů obrábění, a proto správný soustruh s kvalitními nástroji nesmí chybět v žádné kovoobráběcí společnosti.

Práce na soustruhu

Různé výrobní procesy

Soustruh je jeden z nejstarších a vůbec nejpoužívanějších strojů, protože se dá používat k výrobě všeho možného, což nám přijde vhod. Srdce celého stroje je výkonný elektromotor, jenž se většinou napojuje na 380 voltů, protože tyto motory dosahují mnohem vyššího výkonu. Samozřejmě dále je tu vřeteník, díky kterému můžeme nastavit otáčky.

práce na soustruhu

To je velmi důležité, protože každý proces si vyžaduje jinou řeznou rychlost. Síla se přenáší do sklíčidla, do kterého se upne obrobek. Ten obrábíme mnohdy pomocí soustružnické hlavy, do které se upíná nástroj. Nožová hlava se většinou pohybuje po dvou osách a má možnost posuvu. Dále tu máme koník, do kterého se třeba upínají vrtáky. Celý tento stroj a jednotlivé části nám dávají tedy nespočet možností, díky kterým jdou vyrábět opravdu propracované součástky. Kromě klasického obrábění kovů jsou i soustruhy speciálně na dřevo, takže se používají v několika oborech.

Soustružnický nůž

Nejběžnějším nástrojem u soustruhu jsou bezesporu soustružnický nůž. Správně bychom měli mluvit hlavně v množném čísle, protože jich je nespočet druhů. Naprosto tím základním je pravý soustružnický nůž, který slouží hlavně k zmenšování průměru obrobku a také v menší míře k zmenšení délky. Samozřejmě je i levý typ, který zase obrábí ve směru zleva doprava.

sklíčidlo soustruhu

Dále tu máme zápichové nože, díky kterým můžeme vyrábět zápichy třeba u závitu. Když už jsem u těch závitů, tak navíc můžeme vyrábět vnější i vnitřní závity bez problémů. Dalších druhů je spousta, což už záleží na tom, co a v jaké míře chcete soustružit. Také sedívejte na provedení, protože někdy se vyplatí nůž, který je z jednoho materiálu a jindy zase nůž s vyměnitelnými břitovými destičkami, které jsou dnes dost v oblibě, protože destičku snadno vyměníme a zase nůž slouží. Na tomto e-shopu naleznete pouze kvalitní nástroje, takže není problém si vybrat.