Jak vyzrát na vodní kámen

V České republice odtéká z vodovodního řadu pitná voda špičkové kvality, které se dokonce nevyrovnají ani některé evropské země. Při posuzování kritérií hygienické nezávadnosti se hodnotí mimo jiné i množství přítomných bakterií, chuť, zápach, barva a tvrdost. Právě poslední zmiňovaný ukazatel může být klíčový pro chod některých domácích spotřebičů.
vzduchové bubliny


Co znamená tvrdost


Přípustná tvrdost je jedním ze zdravotních limitů, není však natolik zásadní pro lidské zdraví, jako např. obsah pesticidů a těžkých kovů. Přesto s ní musíme počítat tam, kde dochází ke kontaktu s topnými spirálami praček, myček nádobí, varných konvic, bojlerů, a některých dalších zařízení v domácnosti.

S velmi tvrdou vodou se dnes denně potýká více než 65 procent domácností v Česku. Tvrdostí rozumíme obsah hořčíku a vápníku a některých dalších minerálních iontů. Ty tekutina přijímá v přírodě protékáním skrze hlubinné sloje s minerálními zásobami, především nejrozšířenější z nich – vápence. Ne všude je však životodárná tekutina tvrdá, v horských oblastech je naopak velmi měkká, typickým příkladem je zásobování opavského regionu z vodních nádrží Kružberk a Slezská Harta. Příkladem velmi tvrdé vody je např. Mělnicko nebo Kladensko z vrtů nedaleko Mělnické Vrutice.


Nežádoucí vodní kámen


A tak zatímco v Opavě můžete varnou konvici používat několik let, aniž by bylo zapotřebí ji čistit od usazenin vodního kamene, v Mělníku ji minimálně jednou za měsíc musíte podrobit chemické reakci s octem nebo kyselinou citronovou. Konvice je na tom ještě relativně dobře, neboť ji vyčistíte tímto způsobem, horší situace ale nastává u praček, myček a bojlerů. Tam může kámen způsobit zadření čerpadla, ucpání ventilů a snížení tepelného výkonu, nebo nedostatečnou účinnost pracích prostředků. Některé hospodyňky dobře ví, že lépe se prádlo pere v měkké vodě, která není nasycena minerály, ale naopak snadno absorbuje nečistoty při pracím procesu.
dešťové kapky


Jak provádět změkčení vody


·         Nejspolehlivější způsob je iontová výměna minerálních látek, která uvolňováním iontů sodíku vytěsňuje vápenité ionty. Je to velmi šetrný, ekologický způsob, provádí se tzv. iontovým změkčovačem.

·         Druhý osvědčený způsob je demineralizace reverzní osmózou, nebo destilací. V tomto případě jsou však z tekutiny vyplaveny všechny minerály, i ty žádoucí, a takto upravená voda pak není vhodná jako pitná, pouze jako technická, či užitková.

·         Podobný způsob je přidávání tzv. antiscalantů, což se rovněž provádí u užitkové vody.

·         Chemickým srážením se upravuje voda v úpravnách vody, kudy protékají velké objemy tekutiny vháněné do distribuční sítě.

·         Magnety a elektromagnety – to je pouze reklamní trik vylákat peníze z důvěřivých zákazníků, nic takového nefunguje, buďte proto ostražití, ať nesednete někomu na lep.