Jak na skalku, kterou vám budou ostatní závidět?

Co budete potřebovat:
1.      Vhodný prostor
Ideální umístění skalky je na východní straně zahrady. Tam totiž sluneční paprsky dopadají nejvíce dopoledne. To je to pravé pro skalničky, kterými budete prostor osazovat
2.      Kameny
Více druhů kamenů v jedné skalce působí dojmem zmatenosti a nepromyšlenosti. Proto je potřeba si vše dobře naplánovat, zvolit jeden druh horniny a tou svou chloubu zkrášlit.
3.      Půdní substrát
Jak rozlehlá by měla skalka být?
Žádná správná velikost skalky neexistuje. Vše se odvíjí od požadavků jejího stvořitele. Pro začátečníka stačí skalka o rozloze 1 x 1m, kterou je možno nadále rozšiřovat. Přihlédněte také ke svým časovým možnostem, jelikož samotným vytvořením skalky práce nekončí.
zahrada se skalkou
Kdy je vhodné začít?
Ideálním obdobím, kdy začít budovat skalku je podzim. Tehdy na skalku pouze umístěte zvolený druh kamene, nechte ho se usadit a na jaře můžete začít sázet vybrané rostliny.
Jaké rostliny vybrat?
V zásadě záleží pouze na vás a na tom, co se vám líbí. Snad jediné pravidlo: osazujte skalku rostlinami, které si kladou stejné nároky na světlo.
A pro inspiraci pár příkladů, které můžete vídat na skalkách nejčastěji:
·         Netřesky
Jsou  pravděpodobně nejznámějšími a nejvíce rozšířenými skalničkami u nás. Jsou totiž na pěstování velice nenáročné a daří se jim ve všech druzích půdy.
·         Mateřídouška
Nevyžaduje žádnou velkou péči a dokonce ani extrémně suché a teplé počasí jí neuškodí. Kvete od května do srpna a krásně, intenzivně voní. Její přidanou hodnotou jsou také léčivé účinky, kterými oplývá.
·         Hvozdík
Skalnička, která se vyskytuje nejčastěji v Evropě, Asii či Jižní Africe. Zřejmě i díky drsnému africkému podnebí je na sucho zvyklá. Dodnes bylo vyšlechtěno okolo 27 000 druhů, takže je opravdu z čeho vybírat.
·         Koniklec jarní
Rostlinka, nejčastěji fialkově kvetoucí. Dobře si ale rozmyslete, kam Koniklec na své skalce umístítě,jelikož přesazování snáší velmi špatně.
 šnek na kameni
·         Protěž
Skalku si můžete přikrášlit také kobercem těchto drobounkých kvítků. Tentokrát ale POZOR: Je třeba přizpůsobit půdu, abyste právě onoho kvetení dosáhli. Protěži se totiž nejvíce daří ve vápenaté půdě s obsahem písku.

Jezírko či rybníček?
A proč ne? Pokud byste rádi vodní prvek, dobře promyslete a vytvořte si ve své skalce jednoduché jezírko, potůček nebo fontánku. Může částečně sloužit i jako způsob zavlažování pro osazené rostliny. Pokud si sami netroufáte, rozhlédněte se po okolí a nechte si poradit od odborníka.