Homeopatika milovaná i nenáviděná


Co jsou to vlastně ta záhadná homeopatika zač? Ve zkratce, jedná se o myšlenku, že stejná látka, která symptomy způsobuje, je může i léčit. Například pokud máte rýmu, tak by se teoreticky měla dát léčit podáváním oxidu arsenitého nebo vraního oka. Tyto látky jsou v malém množství jedovaté, ale podle zastánců tohoto druhu „medicíny“ to funguje na podobném principu jako očkování: tělo se začne bránit, a s tím se nastartují i obranné mechanismy proti nemoci. Jaký je problém? Zatím žádná lékařská studie efekt homeopatik uspokojivě neprokázala. Podle většiny doktorů se jedná o šarlatánství, které akorát způsobuje, že lidé k „obyčejným“ lékařům chodí později, než by měli, a jejich problémy se tak hůře léčí.
vonný olej.jpg
 
Zastánci na to reagují tím, že nedůvěra doktorů je daná hlavně strachem o jejich živnost a neochotou přijímat nové poznatky. Paradoxní ovšem je, že homeopatika nejsou žádnou novinkou. O léčivých efektech mnoha bylinek věděly už babky kořenářky (a ano, je pravdou že tehdejší lékaři se jejich, byť často léty prověřené, znalosti snažili zesměšnit a zadupat do země), a samotný princip homeopatické medicíny se datuje už do 18. století. I tak ale většina mediků trvá na tom, že hlavním léčebných mechanismem je v případě těchto roztoků placebo, tedy že pacient přesvědčí sám sebe, že se cítí lépe. Další výhodou homeopatik je, že se obvykle konzumují s poměrně značným množstvím vody, takže pacient, aniž by si to uvědomil, tělo zavodňuje, a tím mu rozhodně pomáhá s nemocí bojovat. Stejně tak u rodičů spíše než samotný lék zabírá to, že svým dětem v průběhu jeho podání věnují zvýšenou pozornost, a spíše si všimnou každé změny, a to i té, kterou by normálně přehlédli.
přírodní medicína.jpg 
Takže, mají tyto látky své místo na trhu? Vzhledem k tomu, že většina z nich je při správném dávkování nejspíše neškodná, tak proč ne. U takové rýmy nebo kašle, které by se za pár dní nejspíše „vyléčily“ samy, skutečně mohou šetřit lékařův čas a energii, kterou pak může věnovat závažnějším případům. Jsou ale plnohodnotnou alternativou celé medicíny? Bez mnoha a mnoha dalších testů, které by potvrdily jejich efektivitu, asi ne.