Betonový plot si nechte raději postavit

Kolik starostí vám přidělá shánění autojeřábu a vysokozdvižného vozíku

Každý, kdo si troufá stavět betonový plot z armovaných odlitků, by měl počítat s tím, že bude potřebovat jistou mechanizaci. Jde tu o to, že sloupky váží, co kus, to cca třicet kilo, a panely ještě více. Tam počítejte s hmotností každého dílu nad sedmdesát kilo, někdy u ozdobných horních dílů až k téměř jednomu metráku.

kamenná zídka

Bez mechanizace je to snesitelné u přízemních plůtků v podobě nízkého soklu, doplněného dřevem, tehdy se desky mohou pouze vláčet po zemi, a nepředstavují v podstatě problém. Ovšem jakmile musíte každou z desek zvednout do výšky, a u plotů, vysokých půl druhého metru, to znamená horní hranu zdvihnout do dvou metrů, to je heroický výkon i pro kulturistu. Pravděpodobně budete plot stavět s pomocníkem, takže to nebude tak obtížné, ale pokud bude oplocení podél celé parcely, dlouhé třeba sto dvacet metrů, pak si tedy pořádně zacvičíte.

zeď z kamenů

Mechanizací rozumíme mobilní jeřáb, a ten musíte někde pronajmout i s obsluhou, a to nebude zrovna nejlevnější. Navíc se musíte přizpůsobit volnému termínu, který vám nemusí zrovna vyhovovat. Nakonec se výstavba může prodražit ještě tím, že budete muset objednávat vysokozdvižný vozík nebo traktůrek pro složení materiálu z kamionu. Stačí si jednoduše spočítat, jak těžký náklad vám dovezou – např. u oplocení zahrady o rozměrech 40 x 25 metrů, a výšce plotu 1,5 metru to bude celkem 195 desek a necelých 70 sloupků, tedy zhruba necelých 17 tun materiálu. Tohle nemůžete skládat ve dvou lidech bez mechanizace, trvalo by vám to kus po kuse celou noc, a s tím autodoprava nepočítá. Bude tedy nutný pronájem další mechanizace, a tedy i další náklady navíc. Nebylo by tedy jednodušší objednat betonový plot i s montáží, nehledě na to, že montáž betonového plotu zahrnuje i vykopání základů pro sloupky a jejich betonáž?