Mandle v cukru, luxusní mlsání!

Víte, kde rostou mandle? Možná začínáte přemýšlet, protože určitě víte, kde rostou vlašáky a lískáče, ale mandle? Možná máte pocit, že vás chci nějak nachytat, že je to třeba jako s buráky, které nerostou na stromě, ale na rostlině a ještě pod zemí a je to vlastně luštěnina, protože burský oříšek dozrává na podzemnici olejné v lusku.

mandloň

Tentokrát to není žádný chyták, mandle prostě rostou na mandloni, což je celkem hezký strom, akorát, že v českých podmínkách se s ním prakticky nesetkáme, je tu na něj moc veliká zima, hlavně proto, že kvete hodně brzy z jara, kdy naše území ještě svírají mrazíky, který by sice strom bez potíží přežil, ale všechny květy by vzaly za své. Jeho pěstování je tak možné snad v teplejších oblastech na Moravě, ale stejně, výsledek bude asi nejistý. Přesto věřím, že jste se s mandloní už někdy setkali, ona je totiž naprosto běžným stromem jižnějších států Evropy. Kroutíte hlavou a nevěříte? Jste přesvědčeni, že jste nikdy nic takového neviděli? A nemýlíte se? Pokud jezdíte do Chorvatska, které je takovou pro nás nejdosažitelnější zemí s krásným mořem, je víc než pravděpodobné, že jste okolo mandloně už mnohokrát prošli a přitom si jí vůbec nevšimli. Je pravdou, že pokud mají Chorvaté u svého penzionu, kde pobýváte i nějakou zahrádku, najdete tam spíše hroznové víno, nebo mandarinky.

mandle

Mandle zřejmě nejsou pro ně atraktivní, budou pro ně něco jako pro nás líska, která často roste planě. Prostě pokud půjdete okolo nějakého neobdělávaného a zpustlého pozemku, nebo na procházku přírodou, pozorujte stromy. V létě na jejich mandloních teprve plody dozrávaní, jsou tedy zelené a nenápadné. Až s nástupem podzimu slupka napraskne a nabízí mandli ve skořápce. My se prostě musíme smířit s tím, že v našich podmínkách si mandle sami nevypěstujeme, ale to nám nemusí vůbec vadit, protože si je z pohodlí domova objednáme od Veselé veverky, která nám je dopraví až domů. A věřte, že takové mandle v cukru stojí za to!