Je nutné, aby se oprava bazénových čerpadel svěřila odborníkům?

Jednou z věcí, na které se mnoho z nás každý rok těší, je ponořit se v horkém letním dni do chladivé, osvěžující vody bazénu. Není tedy divu, že jej v nějaké podobě najdeme prakticky na každém dostatečně velkém pozemku, ať už u rodinného domu nebo u chaty či chalupy.

Ideálně zde platí, že čím větší, tím lepší, zvláště pokud se nás zde koupe více. Ovšem, jak každý majitel ví, udržet vodu v dostatečné kvalitě a čistotě po celou sezónu není nic jednoduchého. V podstatě se jedná o nikdy nekončící boj s řasami, sinicemi a napadanými nečistotami.

bazen3

Je jasné, že jsme vytvořili několik pomocníků, kteří nám s tímto úkolem mohou pomoci. Jedním z těch nejčastěji používaných je pak filtr. Jeho princip je jednoduchý: čerpadlo konstantně nasává vodu z bazénu, ta je následně provedena přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, a nakonec vypuštěna zpět do bazénu.

To vše zní dobře, a také to dobře funguje. Ovšem, podobně jako mnoho jiných věcí, ani toto zařízení není nerozbitné. Pokud se poškodí filtrační materiál, obvykle není problém jej vyměnit. Co ale dělat, když se porouchá samotné čerpadlo?

Faktem je, že oprava bazénových čerpadel není zrovna jednoduchá. To ovšem některé lidí, především pak kutily, nezastaví. Je ale skutečně dobrý nápad pokoušet se o opravu sami?

bazen4

Zde záleží na několika faktorech. V první řadě jde o to, o jaké poškození jde. Dokážeme přesně určit příčinu? A pokud ano, dovedeme ji odstranit, aniž bychom přeceňovali své schopnosti? Drobné problémy můžeme vyřešit sami, ovšem jiné mohou být nad naše síly.

Dobré je také uvážit, zda je onen přístroj ještě v záruce, a zda se na tento typ poškození záruční podmínky vztahují, Pokud ano, pak je nejjednodušším řešením odvézt jej do určeného servisu. Pokud ne, pak se musíme rozhodnout, zda budeme za opravu ochotni zaplatit, nebo zda se nám víc vyplatí koupit nové. Přeci jen, jde zde o naše peníze.

5/5 - (1 vote)