Jak zastínit terasy a balkony

Slunečník šetří peněženku

Nejjednodušší a nejekonomičtější je pořídit si slunečník, což je ale zároveň varianta dosti nepraktická – slunečník zakryje jen malou plochu, je třeba jej neustále přemisťovat a natáčet podle toho, z jakého úhlu slunce svítí, a také omezuje v pohybu, neboť pod ním často nelze ani projít, navíc není zcela stabilní. Na druhou stranu s ním však lze vcelku snadno manipulovat, a tak jej využít i jinde než na terase či balkóně.

slunečník na terase
Markýza terase sluší

Všem výše jmenovaným negativům se vyhneme v případě, že se rozhodneme pro nainstalování tzv. markýzy. Ta má rovněž tu výhodu, že ji lze vysouvat a zasouvat podle potřeby, její montáží si tak neomezíte výhled nastálo. Markýza zároveň zajistí, aby sluneční svit nepronikal do přilehlé místnosti oknem či dveřmi vedoucími na terasu, čímž pomáhá snížit teplotu v interiéru a šetří náklady na klimatizaci.
Existují dva způsoby ovládání markýzy – mechanicky, tedy pomocí kliky, nebo elektricky, prostřednictvím dálkového ovladače či spínače.
markýza u domu
Také je možné ji opatřit různými dalšími doplňky, které její provoz značně zjednoduší. Motorový pohon markýzy spotřebiteli umožní využívat automatické funkce. Instalace slunečního čidla zajistí ochranu interiéru před nežádoucími účinky slunečního záření. Větrné, případně otřesové čidlo zase zabrání poškození markýzy před silným větrem či deštěm. V případě použití bezdrátového dálkového ovládání se výrazně zvýší komfort. Lze také zajistit to, aby se jedním dálkovým ovladačem řídily kromě̌ markýzy ještě osvětlení, tepelné zářiče i další zařízení. Díky tomu se z terasy stane další obytný prostor.
markýzy na oknech
Ve prospěch markýzy také hovoří fakt, že je na trhu velké množství různých konstrukcí i látek, které lze sladit s celkovým designem exteriéru domu. Ovšem pozor – při výběru látky dbejte na to, aby byla nepromokavá, stálobarevná a zdravotně nezávadná. Konstrukce ani látka nevyžadují žádnou zvláštní údržbu, takže vám mohou sloužit řadu let a přitom si nedělat nároky na váš volný čas.
 

Jak zastínit terasy a balkony
Share